Prešov 28. mája 2008 – S cieľom zvýšiť informovanosť o kandidatúre mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK 2013) prípravný tím kandidatúry spustil kampaň 2013 mládežníckych dobrovoľníkov. V rámci toho vyšlo do ulíc viac ako 150 detí s tútormi zo základných a stredných škôl v Prešove. Mládežnícki dobrovoľníci počas mája a júna informujú v centre Prešova o jednotlivých pilieroch kandidatúry netradičnou formou. Projekt podporila spoločnosť KRONOSPAN SK v Prešove sumou 50 000 Sk.
Už od začiatku mája po centre Prešova chodia „hliadky“ 12-ročných detí a stredoškolákov v červených, zelených, žltých a modrých tričkách označených symbolom kandidatúry – 4 opálmi. „Cieľom projektu 2013 mládežníckych dobrovoľníkov je realizovať informačnú kampaň postavenú na osobnom kontakte. Chceme nielen zvýšiť povedomie o kandidatúre na EHMK 2013, ale tiež motivovať ľudí k ich aktívnej spoluúčasti a tvorivosti, “ povedala Zuzana Poklembová, členka prípravného tímu kandidatúry na EHMK 2013.
Sekundárnym cieľom tohto a ďalších podobných projektov je do roku 2013 postupne pripraviť 2013 dobrovoľníkov. Zapojené deti vtedy dosiahnu vek 18 rokov a ako mládežnícki komisári budú môcť aktívne spolupracovať pri realizácii projektov, v prípade získania titulu EHMK 2013.
Deti absolvovali špeciálnu prípravu zameranú na zlepšenie ich komunikačných zručností a sprostredkovanie základných informácií o jednotlivých pilieroch kandidatúry. Hliadky oslovujú obyvateľov minimálne 2 dni v týždni, a to medzi 15.00 a 17.00 hodinou.
Konkrétny príklad interakcie s občanmi – informovanie o pilieri Otvorená myseľ: Hliadky boli vybavené vozíkmi pre telesne postihnutých. Okoloidúci si na nich mohli skúsiť nielen konkrétny pocit vozičkára, ale zároveň overiť bezbariérovosť mesta Prešov. Počas stretnutí diskutovali so študentmi a žiakmi o tom, čo znamená byť handicapovaným spoluobčanom.
Konkrétny príklad interakcie s občanmi – informovanie o pilieri Eko mesto: Hliadky rozdávali letáky Ako separovať odpad a informovali o tom, kde sa v Prešove nachádzajú zberné miesta.
Doplňujúce informácie:
Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj vytvorili koncepciu Zabudnutý drahokam, ktorá pozostáva zo 4 pilierov:
• šanca pre DRAHOKAM EURÓPY (zamerané na profesionálne a amatérske umenie);
• šanca pre OTVORENÚ MYSEĽ (zamerané na osobný rozvoj, sociálnu súdržnosť, spôsob života, myslenie, medzikultúrny dialóg);
• šanca pre KREATÍVNU BUDÚCNOSŤ (zamerané na kreatívny priemysel, kultúru ako nástroj na vytváranie pracovných príležitostí a podporu ekonomického rastu);
• šanca pre EKO MESTO (zamerané na zveľadenie životného prostredia a trávenie voľného času).
Anna Mišinová
PR manažérka projektu Prešov 2013
76